Objeven nový druh ptáka pro Českou republiku. Rarita málem skončila v popelnici.

Buřníček žlutonohý Oceanites oceanicus se stal 404. ptačím druhem pozorovaným na území České republiky. Objevil se v Hanušovicích a odtud se dostal do spádové záchranné stanice v Rudě nad Moravou. Ptáka, který hnízdí v Antarktidě a žije výhradně nad oceány, do Česka zřejmě zanesla nedávná bouře nad Atlantikem. Pták bohužel uhynul ještě před příjezdem záchranářů a tak ho nálezkyně málem hodila do popelnice. Díky záchranné stanici v Rudě nad Moravou, která poznala, že jde o raritu a ihned zkontaktovala ornitology, tak byl popsán nový druh vyskytující se na našem území. Opět se ukázalo, že záchranné stanice kromě pomoci zvířatům v nouzi a výchovy lidí k lepšímu vztahu ke zvířatům přinášejí i důležité vědecké poznatky.

 

Chcete-li přispět záchranné stanici v Rudě nad Moravou, můžete tak učinit prostřednictvím bankovního převodu libovolné částky na účet veřejné sbírky č. 33553322/0800 v.s. 1974 nebo pomocí darovacího portálu Zvíře v nouzi na https://daruj.zvirevnouzi.cz/pokladna/?postid=63.

 

Kontakt:

Záchranná stanice Ruda, Jitka Maixnerová, 731 663 801

Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody, , 602 395 473

 

Národní síť záchranných stanic v tomto roce kromě Ministerstva životního prostředí podpořilo i Ministerstvo zemědělství.

Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa.