Pražané hromadně likvidují malé zajíčky

Během několika málo dní přijal Český svaz ochránců přírody, který v Praze koordinuje záchranu zvířat, 8 mláďat zajíce polního! Všechna tato mláďata přinesli lidé, kteří se domnívali, že jsou zajíčci opuštění. Nebylo tomu tak! Malí zajíčci se zbytečně dostali do lidských rukou a většina z nich přes veškerou péči odborníků ze záchranných stanic nepřežije!
 
Zaječice svá mláďata ponechávají mnoho hodin o samotě. Je to jejich strategie, jak ochránit mláďata před predátory (např. liškami, psy). Malí zajíčci se totiž rodí téměř bez pachu a i jejich zbarvení jim umožňuje dokonale splynout s prostředím. Pro predátory jsou tak prakticky „neviditelní“. Matka se k nim vrací pouze jednou až dvakrát denně, aby je nakojila. Je zcela normální, že mládě sedí na jednom místě několik hodin a nehýbe se. V takovém případě nepotřebuje cizí pomoc! Pokud by bylo opuštěné či osiřelé, pak by pobíhalo po okolí a matku hledalo. Proto pokud naleznete mládě zajíce, které tiše sedí v trávě, nedotýkejte se ho! Neodnášejte ho do záchranné stanice. Takové mládě lidskou pomoc nepotřebuje a zbytečně by přišlo o péči své matky, která je mnohem lepší, než náhradní lidská péče. Více jak polovina zajíčků v zajetí uhyne!

Lidskou pomoc potřebují pouze skutečně osiřelá či opuštěná mláďata nebo mláďata zraněná a také mláďata savců, kterých se dotkl člověk či pes. V Domě ochránců přírody v Praze jsme od počátku roku přijali už 23 mláďat. Kromě malých zajíčků to byla nejčastěji mláďata holubů, ale také muflonče a dokonce tři malí divočáci!

Chcete-li podpořit záchranu zraněných a jinak postižených volně žijících živočichů, kterou Český svaz ochránců přírody v Praze koordinuje, pošlete, prosím, svůj dar na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22 / 0800, var. symbol platby: 1111
Více informací: www.zvirevnouzi.cz či www.praha.zachranazvirat.cz

Záchranu zvířat v Praze podpořilo Hlavní město Praha a Nadace České spořitelny, generální partner Národní sítě záchranných stanic.