Přípravy jarních úklidů jsou v plném proudu, na žádosti o materiál zbývá už jen několik dní. Velký úklid čeká i Orlickou přehradu.

Jarní kolo akce Ukliďme svět, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, se nezadržitelně blíží. Hlavní úklidy se budou soustředit okolo 26. března, datum si ale můžete upravit podle vlastních časových možností. Žádanka o materiál k úklidu se uzavře 1. března. Stejně jako minulý rok se také chystá úklid břehů Orlické přehrady.

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) již potřicáté pořádá dobrovolnickou akci Ukliďme svět. Letos je hlavním úklidovým termín 26. března. Ochránci pro sběr odpadků dobrovolníkům nabízejí úklidové pytle a rukavice. Jejich množství je však omezené, a tak by zájemci neměli váhat. Lze si o ně požádat na stránce www.uklidmesvet.cz prostřednictvím formuláře pouze do 1. března. Tam také zaregistrují svůj úklid, který se poté ukáže na interaktivní mapě. „Pokud se někomu nehodí termín 26. 3., nevadí. Každý si může naplánovat úklid podle svého času. Nicméně jarní žádanka materiálu k úklidu se uzavře 1. března, proto je potřeba naplánovat úklid a zažádat o materiál před tímto datem,“ říká Veronika Andrlová, hlavní koordinátorka kampaně. Na webu najdou dobrovolníci kromě praktických informací a rad také pravidla fotografické soutěže, která celou kampaň již tradičně provází.

Stejně jako loni i letos proběhne úklid odhalených břehů Orlické přehrady. Akci s názvem „Ukliďme Orlík 2022“ ve spolupráci s ČSOP a Povodím Vltavy, s.p.  připravil Český rybářský svaz. Úklidy Orlíku proběhnou od 14. března do 3. dubna.  Organizátoři z Českého svazu ochránců přírody ve spolupráci s místními obcemi připravili pro dobrovolníky výdejní místa pytlů na odpad. Naplněné je pak mají nechávat dobře viditelné nad břehovou linií Orlíku. Více i o této akci se dozvíte na www.uklidmesvet.cz.

Kontakt: Veronika Andrlová, tel.: 773 198 015,