V pátek 1. prosince 2023 pořádá Český svaz ochránců přírody lichenologický seminář s ukázkou některých druhů lišejníků, typických pro ovocné sady. Dozvíte se, kde lišejníky na stromech rostou, co jim prospívá a jakým způsobem na stromech žijí. Můžete se zeptat na vše, co vás o lišejnících zajímá. Seminář se koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce Zimní jablka a hrušky, kterou tradičně každým rokem připravuje Český svaz ochránců přírody. Letos proběhne od 30. 11. do 2. 12. 2023.
Ovocné sady poskytují útočiště mnoha druhům organismů, mimo jiné právě lišejníkům, které porůstají kmeny a větve dřevin. Lišejníky se dřevin pouze přichytávají, nejsou to parazité, což je rozšířený a často opakovaný omyl. Pro udržení či zvýšení četnosti zejména ohrožených druhů lišejníků je potřeba o sady správným způsobem pečovat – udržovat pestrou druhovou skladbu dřevin. Dále ponechávat staré stromy a volná místa doplňovat vhodnými nově vysazenými stromy. Právě zmíněné činnosti jsou náplní projektu Podpora ohrožených druhů epifytických lišejníků v ovocných výsadbách, v rámci kterého proběhne v pátek 1. prosince 2023 (od 10 h) v Domě ochránců přírody v Praze lichenologický seminář: Lišejníky v ovocných sadech. Projekt je podpořen Norskem prostřednictvím Norských fondů a více o něm se můžete dozvědět na https://www.stareodrudy.cz/lisejniky-v-sadech/.
Na výstavě starých odrůd ovoce si pak můžete prohlédnout pestrý sortiment desítek zimních odrůd jablek a hrušek a tradiční zvykoslovné předměty – vrkoče, svícny – vytvořené ze sušeného ovoce. Nebudou chybět původní české odrůdy jako je Hetlina, Panenské české či vyhlášená stará odrůda roku pro rok 2024 – Česká pochoutka.
Dále se můžete těšit na oblíbené čtvrteční pěstitelské přednášky, kde odborníci proberou zásady celoroční péče o ovocné stromy a představí významné odrůdy pro toto období. Součástí programu je sobotní prakticky vedený seminář zaměřený na roubování ovocných dřevin. Na místě se seznámíte s technikou roubování a sami si můžete naroubovat vybranou starou odrůdu. Po celou dobu výstavy bude probíhat pomologická poradna s možností určení vámi donesených vzorků ovoce a zodpovězení vašich ovocnářských dotazů.
Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je udržujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.
Pozvánka, Podrobný program Vánoční výstavy ovoce
Ilustrační foto – Lišejníky v sadech , Foto – výstava Foto – ovoce na vánoční stůl
Kontakty: Ing. Martin Lípa, Ing. Kateřina Štrossová, tel. 222 516 115, 777 086 620, 736 692 959